Μηχανολογικών Κατασκευών

Το Εργαστήριο Μηχανολογικών κατασκευών είναι το «εισαγωγικό» εργαστήριο του Μηχανολογικού Τομέα, ξεκινώντας από τις πρώτες, βασικές διεργασίες και έννοιες . Μέσα από τη γνώση και κατανόηση των κεφαλαίων : Μετρήσεις - Εργαλεία χειρός - Κατεργασίες Διαμόρφωσης - Συνδέσεις και Συγκολλήσεις , πραγματοποιούνται ασκήσεις εφαρμογών από τους μαθητές οι οποίες καταλήγουν σε σύνθετα-συνδυαστικά έργα.

Εξοπλισμός Εργαστηρίου

Το εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με πάγκους εφαρμοστή επί των οποίων συγκρατούνται 20 μέγγενες εφαρμοστού με τις ανάλογες θέσεις εργασίας, εργαλεία χειρός (20 λίμες διαφόρων διαστάσεων, τρυπάνια διαφόρων μεγεθών, σφυριά διαφόρων μεγεθών, κοπίδια, ζουμπάδες, χειροπρίονα), και όλα τα απαραίτητα εργαλεία εφαρμοστού. Ένα επιτραπέζιο ηλεκτρικό δράπανο, ένα δίδυμο ηλεκτροκίνητο λειανικό τροχό, 3 χυτοσιδερένιες πλάκες εφαρμογής πάνω σε μεταλλικό τραπέζι, τρείς φωριαμοί εργαλείων εξοπλισμένοι με διάφορα εργαλεία και όργανα, μία βιβλιοθήκη, δύο όργανα μέτρησης ταχύμετρα, ένας υψομετρικός χαράκτης με βερνιέρο,  θέσεις ηλεκτροσυγκολητή , θέσεις οξυγονοσυγκολητή, εργαλειομηχανές κοπής & διαμόρφωσης  λαμαρίνας , καμινιστήρια θερμικής κατεργασίας μετάλλου & κλιβάνους βαφής χάλυβα.

Ακόμη το εργαστήριο καλύπτεται με όλο τον εξοπλισμό επίπλων, όπως  θρανία, καθίσματα, πίνακα γραφής και ένα ξύλινο υπόβαθρο με δύο μεταλλικά γραφεία.

Στο εργαστήριο αυτό εκπαιδεύονται μαθητές του  ΕΠΑΛ Πάτρας

-       Του Μηχανολογικού τομέα της Β τάξης του 1ου , 3ου , 9ου  ΕΠΑ.Λ Πάτρας