Κινητικότητα Γερμανία

Στο πλαίσιο υλοποίησης των προγραμματισμένων δραστηριοτήτων του προγράμματος "InMobVET" υλοποιήθηκε κινητότητα δειάρκειας δύο εβδομάδων στην Λειψία της Γερμανίας για μαθητές του τομέα "Ηλεκτρολογίας - Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών". Η κινητικότητα έγινε στο διάστημα 01-14/05/2022. Στην κινητικότητα συμμετείχαν 4 μαθητές του τομέα, δύο από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Πάτρας και δύο από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Κάτω Αχαΐας. Την ευθύνη για την οργάνωση των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων στην Γερμανία είχε το σχολείο BSZ7 το οποίο είναι και ο συντονιστικός φορέας του προγράμματος. Τους μαθητές συνόδεψαν τέσσερεις εκπαιδευτικοί προερχόμενοι από τα αντίστοιχα ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι γαι το σχολικό έτος 2021-22 είχαν την ευθύνη της διδασκαλίας των εργαστηριακών μαθημάτων του τομέα.

Οι μαθητές παρακολούθησα εργαστηριακά μαθήματα του τομέα στο BSZ& για δύο ημέρες και τις υπόλοιπες έκαναν πρακτική άσκηση.

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία η οποία βοήθησε τους συμμετέχοντες να εμπλουτίσουν τις επαγγεματικές και επικοινωνιακές τους δεξιότητες ενώ πήραν και μία γεύση σχετικά με την οργάνωση και την λειτουργία της αγοράς εργασίας του κλάδου τους στη Γερμανία.

photo 1