Γενικό Λύκειο Καρδίτσας

Το Γενικό Λύκειο Καρδίτσας το οποίο στην πορεία εξέλιξης του προγράμματος μετονομάστηκε σε Πειραματικό Γενικό Λύκειο Καρδίτσας έχει 40 καθηγητές και 300 μαθητές ηλικίας από 15 έως 18 ετών, που τους προετοιμάζει για κάθε είδους σπουδές των Πανεπιστημίων.

Η πόλη της Καρδίτσας βρίσκεται στο κέντρο της Ελλάδα σε μια αγροτική κυρίως περιοχή. Η γεωγραφία είναι κυρίως πεδινή και οι κύριες καλλιέργειες είναι κυρίως βαμβάκι και σιτηρά. Περιλαμβάνει επίσης έναν ορεινό τομέα με την τεχνητή λίμνη Πλαστήρα σε υψόμετρο 800μ. Το σχολείο λαμβάνει μέρος σε πολλά άλλα έργα σχετικά με τις επιστήμες, το περιβάλλον, τον πολιτισμό, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την υγειονομική περίθαλψη μέσω εθνικών και κοινοτικών δραστηριοτήτων (Comenius, Erasmus+ κ.λπ.). Κάθε χρόνο, ομάδες μαθητών υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών συμμετέχουν σχεδόν σε όλους τους διαγωνισμούς που διοργανώνουν επίσημοι φορείς στην Ελλάδα, στους τομείς των Μαθηματικών, της Χημείας, της Φυσικής, της Βιολογίας, της Ποίησης κα. επιτυγχάνοντας καλά αποτελέσματα.

Μερικοί μαθητές συμμετέχουν σε διαγωνισμούς λογοτεχνίας, όπως π.χ ποίηση, μυθιστόρημα και θέατρο. Κάθε χρόνο την Άνοιξη ο δήμος μας φιλοξενεί τη μαθητική θεατρική παράσταση και ο κόσμος έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει θεατρικά έργα, σεμινάρια και να μιλήσει με ανθρώπους του
θεάτρου, όπως ηθοποιούς, σκηνοθέτες, σεναριογράφους, που καλούνται να γίνουν κριτές ή να τιμηθούν.
Η δεύτερη τάξη συμμετέχει και στη «Βουλή των Νέων», που είναι έργο της Ελληνικής Βουλής που τους δίνει την ευκαιρία να κερδίσουν, μέσα από παιχνίδια γνώσης, μια συμμετοχή στη Συνεδρία  του Ιουνίου της Βουλής των Νέων στην οποία λαμβάνουν μέρος 300 νικητές από τα σχολεία της χώρας

Στο σχολείο λειτουργεί ποδοσφαιρική ομάδα, ομάδα μπάσκετ, μια ομάδα χάντμπολ και μια ομάδα βόλεϊ. Όλες αυτές οι δραστηριότητες δίνουν στους εκπαιδευόμενους την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθούν και να συνειδητοποιήσουν τις ανάγκες τους.