Εκδρομή στη Βουλή των Ελλήνων και στο Μουσείο της Ακρόπολης

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 21/01/2015 ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη των τμημάτων Βοχ1 και Βοχ2 στην Βουλή των Ελληνων και στο νέο μουσείο της Ακρόπολης, στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Βουλή των Εφήβων που υλοποιείται κάθε χρόνο στο σχολείο μας και συγκεκριμένα στα εργαστήρια πληροφορικής. Το σύνολο των μαθητών που συμμετείχαν ήταν 30 μαθητές με την συνοδεία τεσσάρων καθηγητών. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά τα εντυπωσιακά εκθέματα του νέου Μουσείου της Ακρόπολης και να περιηγηθούν στους χώρους του. Επίσης στη Βουλή των Ελλήνων ενημερώθηκαν λεπτομερώς για το κτίριο και την αρχιτεκτονική του και γνώρισαν τις μεγαλοπρεπείς αίθουσές του. Τέλος παρακολούθησαν ολιγόλεπτη ομιλία με βίντεο για τα 40 χρόνια από την αποκτάσταση της δημοκρατίας στην Ελλάδα και ξεναγήθηκαν στο χώρο όπου πραγματοποιούνται οι συνεδριάσεις της ολομέλειας της Βουλής. Οι εντυπώσεις που αποκόμισαν ήταν άριστες και το κλίμα που επικράτησε ήταν εξαιρετικό. Γενικά η όλη εκδρομή στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία.

φωτο joomla