Στόχοι

Προώθηση της δημιουργικότητας, εκμάθηση νέων τεχνολογιών οι οποίες προσφέρουν ευκαιρίες μείωσης των ανισοτήτων στην πρόσβαση και χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών στην εκπαίδευση, ενίσχυση της επικοινωνίας, συνεργασίας και ανταλλαγών μεταξύ εκπαιδευτικών και εκπαιδευόμενων.

Ενθάρρυνση της ένταξης επενδύοντας σε γνώσεις, δεξιότητες και τεχνογνωσία για να αποφέρει οφέλη στους οργανισμούς και την κοινωνία στο σύνολό της, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη και διασφαλίζοντας την ισότητα, την ευημερία και την κοινωνική ένταξη στην Ευρώπη και σε άλλες χώρες.

Υποστήριξη πλατφορμών που καλύπτουν όλους τους τομείς εκπαίδευσης και κατάρτισης, με ιδιαίτερη αναφορά στο eTwinning, το οποίο επιτρέπει τη μάθηση από ομοτίμους, την εικονική κινητικότητα και τις ανταλλαγές καλών πρακτικών.

Διευκόλυνση και προώθηση καινοτόμων λύσεων για αυτόματη αμοιβαία αναγνώριση των προγραμμάτων σπουδών στην ΕΕ, επίσημη, μη τυπική και άτυπη μάθηση, πιστωτικές μονάδες καθώς και τη διαφάνεια και τη συγκρισιμότητα των προσόντων και των μαθησιακών αποτελεσμάτων, με στόχο την ανάπτυξη των δεξιοτήτων και των ικανοτήτων.

Να βελτιώσει την ποιότητα της εκπαίδευσης με βάση παραδείγματα καλών πρακτικών στις ευρωπαϊκές χώρες.

Να ενθαρρύνει την ανάπτυξη των μαθητών και των δασκάλων σύμφωνα με τους κανόνες της πολιτισμένης διαβίωσης και σεβασμό στις αξίες και την ελευθερία των ανθρώπων.

Διακρατικότητα
Να υποστηρίξουμε μαθητές με ειδικές μαθησιακές ανάγκες ώστε να καταστούν πιο ικανοί για τη συνεργασία με μαθητές που προέρχονται από άλλες  ευρωπαϊκές χώρες

Καθοδήγηση σχετικά με τις δεξιότητες και τα προσόντα

Εθνικές προτεραιότητες
Η χρήση τεχνολογιών blockchain μπορεί να διευκολύνει και να προωθήσει την αυτόματη αμοιβαία αναγνώριση, διαφάνεια και συγκρισιμότητα των προσόντων και των μαθησιακών αποτελεσμάτων μέσω της άτυπης και μη τυπικής μάθησης

Ευρωπαϊκές προτεραιότητες.

Αναγνώριση περιόδων μάθησης στο εξωτερικό, συμπεριλαμβανομένης της αναγνώρισης τυπικής διδασκαλίας και διατομεακής διδασκαλίας όπως και δεξιότητες που αναπτύσσονται μέσω της μη τυπικής και άτυπης μάθησης

Κοινή χρήση και προώθηση βέλτιστων πρακτικών.

Ανάπτυξη της διοικητικής ικανότητας των σχολείων για υποστήριξη μαθητών σε διακρατικά έργα και ανταλλαγές ομοτίμων

Εξασφάλιση κατάλληλων προτύπων ασφάλειας για τους μαθητές που συμμετέχουν στη διακρατική κινητικότητα

Δημιουργία κατάλληλων συνεργασιών μεταξύ των σχολείων.

Διοργάνωση διασυνοριακών ανταλλαγών μάθησης. Η χρήση ψηφιακών τεχνολογιών σε σχέση με την ανάπτυξη επαγγελματικών διαδρομών στον τομέα των νέων τεχνολογιών.

Η υλοποίηση του έργου Erasmus αντιπροσωπεύει, για εμάς, μια ευκαιρία να αλλάξουμε και να επικεντρώσουμε τις προσπάθειές μας σε διαδικασίες καινοτομίας και βελτίωσης για την προώθηση της ενσωμάτωσης και της ανοχή.