Περίληψη

Το πρόγραμμα Στρατηγικής Σύμπραξης στην Επαγγελματική Εκπαίδευση (ΚΑ202)  INMobVET εκφράζει την συνεργασία μεταξύ εφτά (7) φορέων από πέντε (5) χώρες της ΕΕ οι οποίοι θα εργαστούν για την ανάπτυξη νέων μεθόδων ένταξης ατόμων τα οποία αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Το πρόγραμμα αποσκοπεί μέσω μιας διαπολιτισμικής προσέγγισης να άρει τους παράγοντες που καθιστούν δύσκολη την κινητικότητα για άτομα που αντιμετωπίζουν διάφορες δυσκολίες ένταξης σε συστήματα κατάρτισης και με αυτόν τον τρόπο να υποστηρίξει την εξέλιξή τους. Το πρόγραμμα θέτει ως ομάδα στόχου νέους με περιορισμένες δυνατότητες λόγω κοινωνικού, οικονομικού και πολιτισμικού προφίλ. Συνολικά 60 μαθητές θα επωφεληθούν από τις δράσεις του προγράμματος ενώ 20 από αυτούς, 4 από κάθε χώρα,  θα έχουν την ευκαιρία να μετακινηθούν σε μια άλλη χώρα για μια σύντομης διάρκειας περίοδο πρακτικής άσκησης στον τομέα σπουδών της ΕΕΚ που φοιτούν. Επίσης μέσα από τις δράσεις του προγράμματος θα επωφεληθούν και οι εκπαιδευτικοί της ΕΕΚ καθώς θα αναπτυχθεί μια πληθώρα οδηγών και εργαλείων τα οποία θα μπορούν να χρησιμοποιούν για την προσέγγιση και την υποστήριξη μαθητών οι οποίοι ανήκουν σε ευαίσθητες ομάδες.

Συγκεκριμένα το πρόγραμμα αποσκοπεί στην δημιουργία τριών παραγώγων:

1. Θα δημιουργηθεί ένας οδηγός για εκπαιδευτικούς ο οποίος θα περιέχει πρακτικές κινητοποίησης μαθητών οι οποίοι αντιμετωπίζουν δυσκολίες. Το εργαλείο αυτό θα βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς να διαχειριστούν αποτελεσματικότερα τους μαθητές και τους γονείς τους και να ενθαρρύνουν τους μαθητές να συμμετέχουν σε μια διεθνή κινητικότητα.
  2. Επίσης θα αναπτυχθεί μια ενότητα σχετικά με την διαπολιτισμικότητα (,με στόχο την καλύτερη κατανόηση των πολιτισμικών διαφορών μεταξύ των λαών. Η ενότητα αυτή αποσκοπεί στην καλύτερη προετοιμασία των συμμετεχόντων για μια διεθνή κινητικότητα και παρέχει αρκετές πληροφορίες για το πολιτιστικό προφίλ των χωρών στις οποίες θα μετακινηθούν. Επίσης, θα παρέχει πληροφόρηση σχετικά με τις πολιτισμικές διαφορές, τα στερεότυπα, την επικοινωνία και γενικότερα τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος σε ένα διαφορετικό πολιτιστικό περιβάλλον.
  3. Τέλος θα αναπτυχθεί μια διαδικτυακή εφαρμογή η οποία θα περιέχει βίντεο στην γλώσσες των συμμετεχουσών χωρών, ώστε να υποστηριχθούν οι δυνητικοί συμμετέχοντες στην εξοικείωση με την τεχνική ορολογία στην χώρα υποδοχής, γεγονός που διευκολύνει την κινητικότητα και μειώνει τις δυσκολίες προσαρμογής.
  4. Κάποια πρώτα αποτελέσματα των αποτελεσμάτων του προγράμματος  έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα που δημιουργήθηκε για το πρόγραμμα. (vet.eu-mobility.eu