Δράσεις των σχολείων του 1ου Ε.Κ. Πάτρας

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πενεπιστήμιο Πελοποννήσου

Εκπαιδευτική επίσκεψη  την Παρασκευή 10/12/2021 των μαθητών του τμήματος Β΄ και Γ’ τάξης του τομέα Δομικών Έργων  και των μαθητών του τμήματος Β΄ τάξης του τομέα Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού Έργων του 1ου Επαλ Πάτρας-–1ου Ε.Κ. Πάτρας στην "Πρότυπη Οικία Υποβοηθούμενης Διαβίωσης" (έξυπνο σπίτι) του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (πρώην ΤΕΙ Δυτ. Ελλάδας)

IMG 20211210 123006

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΣΜΟΣ«Κάντο ν? ακουστεί»

Οι μαθητές/τριες του 1ου ΕΠΑΛ ? 1ου ΕΚ [Φιλιππίδη Ευγενία (Α4), Χαϊκάλη Ελισσάβετ (Α4), Κουτσοδήμας Παύλος (ΒΗΝ), Λιβαθινός Ανδρέας (ΒΗΝ), Μαζαρακιώτης Αθανάσιος (ΒΗΝ), Τζαϊλάκης Νικόλαος (ΒΗΝ)] συμμετείχαν με την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους κα. Αρμένη στο μαθητικό Διαγωνισμό: «Κάντο ν? ακουστεί», τον οποίο συνδιοργανώνουν το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Επιστημονική Εταιρία ?European School Radio, το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο?.

Η βράβευση των νικητών έγινε στις 3 Απριλίου 2015 στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου. Το Φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας-Θράκης και του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Μπορεί να μην βραβευτήκαμε αλλά στείλαμε ένα μήνυμα σε όλους, αλλά κυρίως στα νέα παιδιά ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με τον αθλητισμό και να προσέξει το σώμα του και την υγεία του γενικότερα.

Ενημέρωση μαθητών και καθηγητών από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Πατρών

Στις 15/12/2014 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πατρών στους χώρους του 1ου ΕΚ Πάτρας.