Τεχνολογικό Λύκειο - "Aurel Vlaicu"

Το Τεχνολογικό Λύκειο "Aurel Vlaicu" είναι μια σχολική μονάδα ΕΕΚ στην περιοχή του Lugoj κοντά στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας. Στο σχολείο φοιτούν 750 μαθητές. Περισσότεροι από τους μισούς προέρχονται από αγροτικές περιοχές γύρω από το Lugoj. Τα εκπαιδευτικά πεδία που προσφέρει το σχολείο είναι: Οικονομικά, Μηχανολογικά/Αυτοκίνητα, Εμπόριο, Ηλεκτρολογία, Ηλεκτρονική. Το σχολείο αποτελεί τη κοιτίδα των μελλοντικών τεχνιτών, οι οποίοι ειδικεύονται σε τεχνικά επαγγέλματα και εκπαιδεύονται σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις της πόλης αλλά και σε πολλές πολυεθνικές επιχειρήσεις. Το σχολείο απασχολεί 60 εκπαιδευτικούς εκ των οποίων το 30% είναι μηχανικοί, εργοδηγοί και οικονομολόγοι. Οι περισσότεροι καθηγητές διαθέτουν μεγάλη  επαγγελματική εμπειρία, με πολυάριθμα ολοκληρωμένα μαθήματα, πτυχία παιδαγωγικής και άλλα προσόντα γύρω από το επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Το σχολείο είναι πλήρως εξοπλισμένο για τα πεδία  που προσφέρει κατάρτιση με εργαστήρια όπου οι μαθητές λαμβάνουν κατάλληλη εκπαίδευση ώστε μετά την αποφοίτηση θα μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα τους με επιτυχία, να ενσωματωθούν στην κοινωνία, να είναι παραγωγικοί για να συμβάλει στην τόνωση της τοπικής οικονομίας. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του σχολείου είναι διαπιστευμένα από το Ρουμανικό Οργανισμό Διασφάλισης Ποιότητας στην Προπανεπιστημιακή Εκπαίδευση. Το σχολείο προσανατολίζεται προς την επίτευξη των αποτελεσμάτων σε σχέση με τους στόχους της εκπαιδευτικής ποιότητας σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα. Οι εκπαιδευτές ΕΕΚ είναι έμπειροι στον τομέα τους, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο ευκαιρίες ανάπτυξης των δεξιοτήτων και ικανοτήτων που προσφέρει το σχολείο. Οι μαθητές επωφελούνται από την εμπειρία του διδακτικού προσωπικού που ασχολείται μόνιμα το οποίο σχεδιάζει δράσεις ανάπτυξης προς όφελος των μαθητών αξιοποιώντας σύγχρονες μεθόδους και πρακτικές, καθοδηγώντας τους  στην πρόοδο και τη γνώση. Το σχολείο είναι ανοιχτό για συνεργασία, συμπεριλαμβανομένων σε τοπικό και διεθνές επίπεδο καθώς αναγνωρίζει ότι αυτού του είδους η εξωστρέφεια θα οδηγήσει στην αύξηση των προσδοκιών και στην ολόπλευρη ανάπτυξη των εκπαιδευομένων  αλλά και του οργανισμού.