Εργαστήριο Ψυκτικών Εγκαταστάσεων

Στο Εργαστήριο Ψυκτικών Εγκαταστάσεων & Κλιματισμού Ι & ΙΙ ,ο μαθητής ασχολείται με την τοποθέτηση και επισκευή σχετικών μηχανημάτων και συσκευών όπως οικιακά και επαγ­γελματικά ψυγεία, ψυκτικοί θάλαμοι, απλές μεμονωμένες κλιματιστικές συσκευές ή κεντρικές εγκαταστάσεις κλιματισμού.

Στο εργαστήριο  υπάρχει κατάλληλος εξοπλισμός  για την άσκηση των μαθητών.

Το εργαστήριο ψυκτικών εγκαταστάσεων & κλιματισμού διαθέτει  πάγκους εργασίας οι οποίοι φέρουν συμπυκνωτικές μονάδες και εξατμιστές για τη σύνδεσή τους με τις απαραίτητες σωληνώσεις, ένα ψυγείο για την επίτευξη θερμοκρασίας,1 φορητό air condition, 1 φορητή μονάδα ψύξης για μετρήσεις, 3 αντλίες θερμότητας για εκπαίδευση.

Επίσης διαθέτει διάφορα εποπτικά μέσα, όπως μια εκπαιδευτική μονάδα κεντρικής εγκατάστασης κλιματισμού η οποία κατασκευάστηκε από καθηγητές & μαθητές στα πλαίσια του προγράμματος "ΔΑΙΔΑΛΟΣ",  οθόνη προβολής, τομές συμπιεστών-βαλβίδων και διαφόρων άλλων ψυκτικών εξαρτημάτων, συνδέσεις συμπιεστών μονοφασικών και τριφασικών, τροχό, ηλεκτροσυγκόλληση, διάφορα εργαλεία (γερμανικά, κατσαβίδια, όργανα κλπ) καθώς και τα απαραίτητα αναλώσιμα υλικά.

Στο εργαστήριο αυτό εκπαιδεύονται μαθητές των ειδικοτήτων:

-       Ψυκτικών εγκαταστάσεων & Κλιματισμού Γ τάξης του Μηχανολογικού τομέα των ΕΠΑ.Λ

-       Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών της Γ τάξης του Μηχανολογικού τομέα των ΕΠΑ.Λ

IMG 0224 psy IMG 0225 psy IMG 0227 psy IMG 0229 psy IMG 0231 psy