VET Staff and Students Development - Περίληψη

Το πρόγραμμα Erasmsus+ με διακριτικό τίτλο ?VET staff and students development? και κωδικό σύμβασης 2019-1-EL01-KA102-062305 αποτελεί την φυσική συνέχεια του προγράμματος VET staff development ι αντικατοπτρίζει την εξέλιξη του οργανισμού στον σχεδιασμό και την υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων υψηλής ποιότητας με γνώμονα την διάχυση στον οργανισμό της δυνατότητας ανάπτυξης τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών μέσω της συμμετοχής τους σε προγράμματα κινητικότητας.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα με συνολικό προϋπολογισμό 113.285 ? περιλαμβάνει τις ακόλουθες τρεις διακριτές ροές οι οποίες εξυπηρετούν τις ανάγκες κατάρτισης τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των μαθητών του οργανισμού:

Μία ροή οχτώ (8) μαθητών πρόσφατα απόφοιτων των ΕΠΑ.Λ. αρμοδιότητας του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Πάτρας των ειδικοτήτων ?Βοηθός Νοσηλευτή?, ?Τεχνικός Οχημάτων?, Τεχνικός Ηλελκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων? και ?Τεχνικός Πληροφορικής? οι οποίοι θα μεταβούν στην Κύπρο για μια περίοδο πρακτικής άσκησης διάρκειας τριών μηνών σε συναφείς επιχειρήσεις.

Μια ροή 6 εκπαιδευτικών οι οποίοι θα μεταβούν στην Βαρκελώνη για την παρακολούθηση ενός σεμιναρίου με αντικείμενο το Blockchain και τις εφαρμογές του.

Μια ροή 10 μαθητών του τομέα Μηχανολογίας οι οποίοι φοιτούν στην ειδικότητα ?Τεχνικός Οχημάτων? οι οποίοι θα μεταβούν στο Μπιλμπάο της Ισπανίας για μια περίοδο πρακτικής άσκησης διάρκειας τεσσάρων εβδομάδων σε συναφείς επιχειρήσεις.ς άσκησης διάρκειας τριών μηνών σε συναφείς επιχειρήσεις.