Υποστηρικτικό υλικό 1

Στο πλαίσιο της διαδικασίας αξιολόγησης σχολικών μονάδων αναπτύξαμε μια οργανωμένη προσπάθεια για την διάχυση της τεχνογνωσίας οργάνωσης και διαχείρισης προγραμμάτων Erasmus+  εστιάζοντας στα προγράμματα κινητικότητας τόσο για τους εκπαιδευόμενους όσο και για τους εκπαιδευτικούς.

Έγιναν τέσσερεις συναντήσεις στις οποίες αναλύθηκαν με λεπτομέρειες όλα τα επιμέρους στοιχεία που αφορούν την οργάνωση και την διαχείριση ενός προγράμματος.

Βασικός στόχος ήταν να αναδείξουμε τα στάδια και τα σημεία που θα πρέπει να επιδείξει προσοχή κάποιος για να διασφαλίσει ότι το πρόγραμμα σχεδιάζεται και υλοποιείται σωστά. Επίσης αναδείξαμε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να ενσωματώσουμε τα αποτελέσματα του προγράμματος στην εκπαιδευτική μονάδα και με αυτό τον τρόπο να διασφαλίσουμε την ποιότητα του εκπαιδευτικού έργου.

Ακολουθούν κάποιες παρουσιάσεις και διαδικτυακοί πόροι οι οποίοι μπορούν να φανούν χρήσιμοι σε όποιον στο μέλλον αποφασίσει να ασχοληθεί με τον σχεδιασμό και την υλοποίηση προγραμμάτων κινητικότητας.

Δομή και περιεχόμενο ενός προγράμματος Erasmus+ για την Βασική Δράση 1

Επιλέξιμες δραστηριότητες κατάρτισης για την Βασική Δράση 1

Επιλεξιμότητα σχετικά με τον φορέα και τις προϋποθέσεις τις οποίες θα πρέπει να πληροί για να υποβάλει αίτηση στην Βασική Δράση 1

Κανόνες Χρηματοδότησης.

Αξιολόγηση της αίτησης. Ποια στοιχεία αξιολογούνται στην αίτηση και πως προκύπτει ο τελικός βαθμός αξιολόγησης.

Στην συνέχεια ακολουθούν δύο βίντεο με καταγραφή οθόνης.

Στο πρώτο βίντεο περιγράφονται τα βήματα για την συγγραφή μιας αίτησης στην βασική δράση 1. ΒΙΝΤΕΟ

Στο δεύτερο βίντεο περιγράφεται ο τρόπος υποβολής της αίτησης και δίνονται οδηγίες σε περίπτωση που αντιμετωπίσετε κάποιο πρόβλημα στην διαδικασία υποβολής. ΒΙΝΤΕΟ