IIS Via Copernico

Το IIS Via Copernico είναι ένα από τα μεγαλύτερα δημόσια σχολεία στην Pomezia που προσφέρει τόσο τεχνολογική όσο και επιστημονική εκπαίδευση
 Με την πάροδο των ετών, έχει αναλάβει δράσεις και έχει εφαρμόσει μοντέρνες και βιωματικές πρακτικές οι οποίες έχουν άρει τα εμπόδια και έχουν καταστήσει το σχολείο πόλο ανάπτυξης σε μια σύγχρονη κοινωνία της γνώσης.

Διαθέτει 100 εκπαιδευτικούς και εκπαιδεύει ένα σύνολο 900 μαθητών σε ετήσια βάση.

Παρέχει σύγχρονη και τεκμηριωμένη γνώση η οποία στηρίζεται στην άρτια θεωρητική κατάρτιση των εκπαιδευτικών η οποία συνδυάζεται με την ανάπτυξη τεχνικών δεξιοτήτων μέσω των επαρκώς εξοπλισμένων εργαστηρίων.

Εργάζεται συστηματικά προωθώντας την ένταξη μαθητών με ειδικές ανάγκες και εφαρμόζει καινοτόμες και αποτελεσματικές πρακτικές σε όλα τα πεδία για την υποστήριξή τους.

Διαχρονικά συνεργάζεται με πολλά σχολεία σε προγράμματα Erasmus+ και Etwinning και διακρίνεται για την εμπειρία που έχει αποκτήσει αλλά και την αλληλεπίδραση η οποία έχει συμβάλει στην βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου μέσω των προγραμμάτων.