Εργαστήριο Υδραυλικών & Θερμικών Εγκαταστάσεων

Στο Εργαστήριο Υδραυλικών & Θερμικών Εγκαταστάσεων, οι μαθητές ασχολούνται με την κατασκευή, συντήρηση, έλεγχο και επισκευή συστημάτων κεντρικής θέρμανσης και με την κατασκευή και επισκευή υδραυλικών εγκαταστάσεων ύδρευσης - αποχέτευσης - πυρόσβεσης κ.λ.π. Για παράδειγμα σε κατασκευές και συντηρήσεις εγκαταστάσεων κεντρικής θέρμανσης κτιρίων (κατοικιών, βιοτεχνιών, ξενοδοχείων, νοσοκομείων), καταστήματα εμπορίας εξοπλισμού κεντρικής θέρμανσης, εταιρείες τεχνικών έργων καθώς και σε Υπηρεσίες και Οργανισμούς του ιδιωτικού και του δημόσιου Τομέα.

Στο Εργαστήριο Θερμικών Εγκαταστάσεων προκειμένου να καλύψει τις ανάγκες των εκπαιδευομένων είναι εξοπλισμένο με  λέβητες θέρμανσης (όλοι σε πλήρη λειτουργία), με σώματα θερμαντικά,  fancoil, ηλεκτρικά εξαρτήματα κεντρικής θέρμανσης, πάγκους εφαρμοστή με μέγγενες για την επισκευή και συντήρηση καυστήρων.

Ακόμη το εργαστήριο για τις εποπτικές ανάγκες των εκπαιδευομένων διαθέτει δισωλήνιο και μονοσωλήνιο σύστημα σε λειτουργία, όργανα για τη ρύθμιση καυστήρων (μέτρηση καυσαερίων για CO2,CO,O,δείκτη αιθάλης), projector για προβολή διαφανειών. Επίσης διαθέτει δοκιμαστικό σωλήνα για οπτικό έλεγχο, ρύθμιση καυστήρα.

Στο Εργαστήριο αυτό εκπαιδεύονται μαθητές των ειδικοτήτων:

-       Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

-       Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων

Στο  εργαστήριο Υδραυλικών Εγκαταστάσεων παρέχεται εκμάθηση για εγκατάσταση ψυχρού, θερμού νερού ύδρευσης με σιδηροσωλήνα, χαλκοσωλήνα, πλαστικό σωλήνα από δικτυωμένο πολυαιθυλένιο και πλαστική σωλήνα από πολυπροπυλαίνιο. Επίσης, για εγκαταστάσεις αποχέτευσης λουτρών και κουζινών με πλαστική σωλήνα PVC. Περιλαμβάνει πάγκους εργασίας με  σωληνομέγγενες και  μέγγενες υδραυλικού, 4 χώρους εργασίας με παροχές νερού σε πραγματικές συνθήκες (τούβλα). Υπάρχουν θερμοσίφωνες, καζανάκια, λεκάνες, νιπτήρες για εγκατάστασή τους από τους εκπαιδευόμενους  και διάφορα εποπτικά μέσα & εκθετήριο εξαρτημάτων. Υπάρχουν επίσης όλα τα απαραίτητα εργαλεία για να γίνουν οι παραπάνω εργασίες  και ο εξοπλισμός επίπλων, όπως γραφεία, ερμάριο, ντουλάπα εργαλειών, βιβλιοθήκη. Δυναμικότητα 20 εκπαιδευομένων.

Στο εργαστήριο αυτό εκπαιδεύονται :

-       Οι μαθητές της ειδικότητας Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων

IMG 0232 ther IMG 0236 ther IMG 0238 ther IMG 0242 ther IMG 0248 ther IMG 0251 ther