Εργαστήριο Εργαλειομηχανών

Το Εργαστήριο Εργαλειομηχανών παρέχει στους μαθητές την δυνατότητα να ασκηθούν σε εργαλειομηχανές. Το εργαστήριο παρέχει ατομικές θέσεις εργασίας σε κάθε εργαλειομηχανή. Είναι εξοπλισμένο με όλα τα είδη Εργαλειομηχανών για την αφαίρεση υλικού, με συμβατικό τρόπο.

Το Εργαστήριο Εργαλειομηχανών διαθέτει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για τις εργασίες των μαθητών.

Περιέχει δηλαδή, τόρνους, φρέζες, πλάνη, δράπανο & μηχανήματα λειάνσεως . χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο από την Γ΄ τάξη Μηχανολόγων και σε συνδυασμό με το θεωρητικό μέρος του μαθήματος.

Οι μαθητές ξεκινούν από τη βασική δομή και χρήση των Εργαλειομηχανών και συνεχίζουν με :

Τορνεύσεις - γενικά- Διαβαθμίσεις - Κωνικότητες

Σφαιρική Τόρνευση- Κοπή σπειρωμάτων

Ειδικές κατεργασίες μετάλλων, κ,ά

Ακόμη το εργαστήριο διαθέτει όλο τον απαιτούμενο εξοπλισμό επίπλων για χρήση του από τους μαθητές, όπως γραφεία, πίνακες θρανία, εποπτικό εξοπλισμό κλπ.

Στο Εργαστήριο αυτό  εκπαιδεύονται :

Οι μαθητές της ειδικότητας "Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών" της Γ Τάξης των ΕΠΑ.Λ.

IMG 0177 ergal IMG 0179 ergal IMG 0180 ergal IMG 0181 ergal IMG 0184 ergal