Κατάρτιση εκπαιδευόμενων

Μακροχρόνιες Κινητικότητες

Στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιήθηκαν 15 μακροχρόνιες κινητικότητες (Erasmus Pro) διάρκειας τριών μηνών η κάθε μία στην Ισπανία, στην Πορτογαλία και στην Κύπρο.

Σε σχέση με τις χώρες στόχους, πρέπει να επισημάνουμε ότι η Κύπρος αποτελεί μια σταθερή επιλογή ώστε να διευκολύνουμε τους μαθητές οι οποίοι δεν διαθέτουν επαρκείς γλωσσικές δεξιότητες στην αγγλική ή άλλες γλώσσες εργασίας και σαν αποτέλεσμα δεν μπο­ρούν να εργαστούν σε περιβάλλοντα όπου η χρήση της αγγλικής ή άλλων γλωσσών σε ικα­νοποιητικό επίπεδο αποτελεί προϋπόθεση. Ωστόσο, καθώς προϊόντος του χρόνου το επίπε­δο των γλωσσικών δεξιοτήτων των εκπαιδευόμενων βελτιώνεται, δίνεται η δυνατότητα επι­λογής και άλλων χωρών στόχων. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα σχεδιάσαμε την αποστολή εκπαιδευόμενων στην Ισπανία και την Πορτογαλία.

Στην διάρκεια του συγκεκριμένου προγράμματος οι τοποθετήσεις των μαθητών ανά χώρα και ειδικότητα έχει ως εξής:

Κύπρος: Σύνολο 11 πρόσφατα απόφοιτοι.

Ειδικότητες

Βοηθός Νοσηλευτή: 5

Βοηθός Οδοντοτεχνίτη: 3

Τεχνικός H/Y και Δικτύων Η/Υ: 1

Βοηθός Βρεφοκόμου: 1

Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής: 1

Οι τοποθετήσεις έγιναν σε επιχειρήσεις στην ευρύτερη περιοχή της Λεμεσού. Εταίρος υποδοχής για τους συμμετέχοντες ήταν ο εκπαιδευτικός οργανισμός SHIPCON LIMASSOL LTD.

Ισπανία: Σύνολο 1 πρόσφατα απόφοιτη.

Ειδικότητα

Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής: 1

Η τοποθέτηση έγινε σε επιχείρηση στην ευρύτερη περιοχή της Βαρκελώνης. Εταίρος υποδοχής για την συμμετέχουσα ήταν ο εκπαιδευτικός οργανισμός MOVEU PROFESSIONAL SERVICES SL.

Πορτογαλία: Σύνολο 3 πρόσφατα απόφοιτοι.

Βοηθός οδοντοτεχνίτη: 2

Συντήρηση Έργων Τέχνης - Αποκατάσταση: 1

Οι τοποθετήσεις έγιναν σε επιχειρήσεις στην ευρύτερη περιοχή της Μπράγκα. Εταίρος υποδοχής για τους συμμετέχοντες ήταν ο εκπαιδευτικός οργανισμός APLICA PROPOSTA LDA (BRAGA MOBILITY OPEN).

Ο σχεδιασμός των αναμενόμενων μαθησιακών αποτελεσμάτων έγινε στην βάση του συστήματος ECVET και αποδόθηκαν στους συμμετέχοντες 20 πιστωτικές μονάδες για το αντίστοιχο προσόν που αντιστοιχούν στην περίοδο των τριών μηνών.. Στο πλαίσιο του συ­στήματος ECVET, αποδόθηκε στους συμμετέχοντες Έγγραφο Προσωπικών Επιτευγμάτων στο οποίο αναγράφονται με λεπτομέρειες τα επιτεύγματα, οι επιδόσεις και οι πιστωτικές μο­νάδες που αποδόθηκαν.

Επίσης, αποδόθηκε Πιστοποιητικό Europass Κινητικότητα στο οποίο περιγράφονται αναλυτικά οι δραστηριότητες που αναπτύχθηκαν και οι δεξιότητες που αποκτήθηκαν από τους συμμετέχοντες στο πλαίσιο του προγράμματος.